• História mesta:

    Š t ú r o v o

  • Štúrovo sa rozkladá na ľavom brehu Dunaja v priesečníku 36 stupňov a 23 min. zemepisnej dĺžky východne od Greenwicha a 47 stupňov a 48 minút severnej zemepisnej šírky.

  • Mesto a jeho chotár sa rozkladá na poslednom cípe ľavobrežnej Podunajskej nížiny, rozhraní zlomov Hronskej a Ipeľskej sprašovej tabule. Priemerné ročné teploty dosahujú +10,8 ˚C. Mesto a jeho blízke okolie sú najteplejšou oblasťou v celej republike. Veternosť v meste a na jeho okolí je mierna. Rieka Dunaj, Hron a Ipeľ ako aj sieť vodných nádrží v okolí pôsobia priaznivo na mikroklímu okolia.

  • Príroda Štúrova láka návštevníkov zo Slovenska a zahraničia svojím nádherným prírodným prostredím, mikroklímou a termálnym kúpaliskom.

  • Severovýchodne od mesta sa strmo dvíhajú vulkanické skaly Kováčovských kopcov. Najvyšší vrch tejto štátnej prírodnej rezervácie je 395 m vysoká Burda.

  • Na severozápade mesto ohraničuje Štátna prírodná rezervácia Vŕšok /Hegyfarok/, vinohradnícka oblasť Štúrovčanov. V blízkosti mesta sa nachádza niekoľko prírodných pozoruhodností.

  • V letných mesiacoch poskytuje oddych tisíckam rekreantom jedno z najväčších kúpalísk na Slovensku VADAŠ, rozprestierajúce sa na 24 ha. Pri ňom vyviera prameň vody, teplej 38˚C

  • Dejiny

  • Mesto vďaka výhodnej polohe bolo osídlené už v praveku. Dokazujú to rozsiahle archeologické výskumy.

  • Mesto bolo dôležitým dunajským brodom už v dobe rímskej. Anavum bolo jedným z predností chýrneho „Limes Romanus“, vybudovaného v období cisárstva. Z týchto čias pochádza a k tomuto okoliu sa viaže vzácna pamiatka, prvé literárne dielo, ktoré vzniklo na našom území.

  • Veľké zmeny nastávali koncom 9. storočia, príchodom prvých maďarských kmeňov. Ostrihom sa stal prvým sídlom uhorských kráľov z rodu Árpádovcov a tento fakt mal veľký význam aj na rozvoj osady Kakath, založenej na mieste dnešného Štúrova. Prvú písomnú zmienku o obci nájdeme v zakladacej listine opátstva v Hronskom sv. Beňadiku z roku 1075 v ktorom panovník daroval kláštoru desať domov prievozníkov a časť pôdy nachádzajúcej sa v chotári Kakathu. V roku 1189 zavítal do Kakathu a Ostrihomu nemecký cisár Fridrich I. Barbarossa, ktorý sa so svojím krížiackym vojskom poberal na výpravu do Svätej zeme.

  • Keď Turci roku 1541 obsadili Budín, osud krajiny rozdelenej na tri časti bol spečatený. Ich následné 150-ročné panstvo prinieslo pustošenie a množstvo vojen. Kakath ležal na hranici okupovaného územia, a tak sa dostal do víru protitureckých bojov a stavovských povstaní. V roku 1594 sa pokúsilo cisárske vojsko dobyť od Turkov Ostrihom a Parkan, ale výprava gróga Mikuláša Pálffyho a arcikniežaťa Jozefa skončila neúspechom.

  • V 60. rokoch 17. storočia sa Parkan ocitá znovu v ohni ťažkých bojov.

  • Na jar 1683 sa veľkovezír Kara Mustafa rozhodol zasadiť Habsburgovcov posledný úder a preto sa so svojou 250 000 armádou vypravil na Viedeň. Súčasne „kurucký kráľ“ a spojenec Turkov Imrich Thököly ovládol územie dnešného Slovenska.

  • Kresťanské vojská sa 7. októbra 1683 priblížili k Parkanu. Sobieskeho jednotky tvorili predvoj armády a napriek zákazu hlavného velenia podnikli samostatnú akciu . Turci Poliakom pripravili pascu a pri „Údolí plaču“ (Siralomvölgy) ich 1 500 pobili.

  • 9. októbra zaútočili cisárske a poľské vojská na Parkan. Turecká armáda rátala s pomocou Thökölyho kurucov, ale ten sa nedostavil včas, lebo toto spojenectvo mu už nebolo vhodné. Spojenecké vojská Turkov pri Parkane porazili. Takto sa mesto oslobodilo spod tureckého jarma a zapísalo do dejín Európy.

  • Mesto si dosť vytrpelo aj za stavovských povstaní v 17. storočí.

  • V 18. storočí bola postavená aj jediná chránená pamiatka mesta, barokový rímsko-katolický farský kostol sv. Imricha. V roku 1946 za dekana Vendelína Varjúa bol vojnou zničený kostol obnovený. Pri kostole sa nachádza baroková kalvária z roku 1766, ktorá je tiež chránenou pamiatkou.



Niekoľko adries a otváracie doby:



Kino Danubius

Hlavná 6, Tel: 036/ 751 1107

Otvorené denne od 18 hod.



Mestské múzeum

Pri colnici 2, Tel: 036/ 752 4002

Otvorené: utorok – piatok od 10 do 19 hod

Nedeľa od 16 do 19 hod, pondelok, sobota zatvorené



Mestská galéria

Hlavná 6, Tel: 036/ 752 3461

Otvorené: utorok – piatok: 10 – 19 hod.

Nedeľa: 16 – 19 hod, pondelok, sobota zatvorená



Výletná plavba po Dunaji

KTG, pri prístave, Tel: 0907/712985

Od júla do konca augusta denne od 16 hod.

Úvod - Poloha - Cena - Okolie - Výlet - Vadaš - Fotky




História - Vadaš

 


 



Kontakt:

e:mail: zahovay@gmail.com

+421908442017